ABC idealnej majówki

Klasyczne spotkanie w ogródku przy grillu, a może wyjazd za miasto na piknik? Czas zaplanować majówkę! To łatwiejsze, niż się wydaje - proste jak ABC!


Przekonaj się jak można uatrakcyjnić wypad w plener lub „zwykłe” spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Skorzystaj z poniższego alfabetu, dodaj do niego własne pomysły i zaplanuj idealną majówkę!

A - Andruty, czyli wafle przekładane kremami różnego rodzaju. Może warto nawiązać do czasów dzieciństwa,  gdy nasze mamy i babcie przygotowywały ów specjał? Wystarczy przygotować krem (np. z kandyzowanego mleka lub z margaryny, kakao, mleka i cukru) i przełożyć nim kupione w sklepie wafle. Przed pokrojeniem trzeba taki „torcik” obciążyć (przyda się deska do krojenia i torebka cukru lub mąki) i pozostawić na około 30 minut, aby warstwy się skleiły. Wafel kroimy na kawałeczki i już możemy się nimi zajadać.
Aktywność fizyczna - przyjemne, majowe słońce zachęca do jazdy na rowerze, gry w siatkówkę lub badmintona. Skorzystaj z okazji, by podnieść swój poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

B - Burgery domowe, a więc fast food w wersji...  slow. Z ulubionych składników przygotuj pyszne, a przy tym zdrowe burgery. Pełnoziarniste bułki (lub pieczywo własnej roboty), dobrej jakości mięso na kotleciki, warzywa (takie jak sałata, ogórki, pomidory), do tego ser, ulubione przyprawy, sos i gotowe. Co prawda, takie burgery źle znoszą transport, ale mimo to warto je przygotować i zjeść w domu. Miłośnicy fast foodów (nie tylko ci najmłodsi) będą zadowoleni!

C - Ciasteczka.
Pieczenie małych słodkich przekąsek to prawdziwa frajda. Znajdź przepis (internet pełen jest smakowitych propozycji), poproś o pomoc domowników i przygotujcie wspólnie prowiant na wycieczkę rowerową lub małe co nieco do schrupania przed telewizorem.
Szybki przepis na kruche ciastka z migdałami: 200 g mąki przesiewamy na stolnicę, dodajemy 200 g masła oraz 100 g siekanych migdałów i 100 g cukru pudru. Zagniatamy ciasto, następnie je rozwałkowujemy na grubość ok 3/4 centymetra. Ciasto jest bardzo kruche, trzeba więc delikatnie ułożyć je na blasze i wyrównać brzegi. Pieczemy je ok. 8-10 minut w gorącym piekarniku, aż stanie się jasnozłote. Gotowe ciasto kroimy na małe kwadraciki.

D - Doceń polskie. Po dobre, rodzime produkty warto sięgać nie tylko z okazji patriotycznych świąt, takich jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Doceń polskie to hasło patriotycznych konsumentów, a jednocześnie nazwa ogólnopolskiego programu promocyjnego wspierającego rodzimych producentów żywności. W ramach programu organizowane są audyty, podczas których eksperci oceniają artykuły spożywcze i przyznają certyfikat ''Doceń polskie'' wyrobom najwyższej jakości. Logo programu umieszczone na opakowaniu produktu oznacza, że dany artykuł powstał w naszym kraju, a co więcej, cechuje go dobry smak, odpowiedni wygląd oraz cena adekwatna do jakości.

E - eeee.... Elbląg, ekran, Elżbieta, eukaliptus i emu - to przykładowe wyrazy na literkę E - podpowiedzi dla miłośników popularnej niegdyś gry ''Państwa, miasta, wioski''. Może warto do niej wrócić? Kartka papieru, coś do pisana i odrobina kreatywności wystarczą, by twórczo spędzić czas ze znajomymi. Reguły zabawy są banalne - gracze ustalają jakiego rodzaju nazwy są poszukiwane (państwa, kraje, imiona, rośliny, zawody, przedmioty etc), losują literkę na jaką mają rozpoczynać się odpowiedzi i starają się znaleźć rozwiązanie, na które nie wpadli pozostali uczestnicy zabawy. Grać można wszędzie, a zasady modyfikować wg uznania (wielbiciele filmów mogą grać w filmową wersję ''Tytuł, aktor, reżyser'' a fani gotowania w ''Przystawka, danie główne, deser, owoc, warzywo, kuchenny gadżet'' etc).

F- Finger food - dosłownie produkty, które można jeść palcami. W praktyce mianem tym określa się małe przekąski, takie jak mini babeczki, tarteletki, paluszki z ciasta francuskiego, czy owoce pokrojone w cząstki, które są idealne na 1-2 kęsy. Obowiązkowy punkt tzw. przyjęcia na stojąco (standing party).

G - Grill. Majówka bez grilla? Niemożliwe! Znudziły Ci się tradycyjne kiełbaski z grilla? Na ruszcie ułóż skropione sokiem z cytryny i  doprawione czosnkiem oraz rozmarynem plasterki bakłażana. Zanim zaczniesz go grillować, posól warzywo i odczekaj chwilę, aż puści sok (inaczej bakłażan będzie gorzki).
Sięgnij także po paprykę pokrojoną w cząstki, kolby kukurydzy, kapelusze pieczarek wypełnione żółtym serem oraz obgotowane brokuły i marchewki. Upieczone na grillu warzywa wystarczy doprawić sosem, np. na bazie gęstego jogurtu. Na ruszcie możesz podpiec także pieczywo.
Nie wyobrażasz sobie posiłku bez mięsa? Przygotuj kolorowe szaszłyki z polędwicy wołowej lub kurczaka (warto go wcześniej zamarynować, będzie lepiej smakował). Na grillu przyrządzisz także ryby i owoce morza, takie jak krewetki. Aż chce się poszukać podpałki, prawda?

H - Homing to nic innego, jak tylko spędzanie wolnego czasu w domu. Nie chodzi jednak o leniuchowanie w samotności, ale wspólne gotowanie i jedzenie potraw, oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki. Alternatywa dla zabawy w klubach (clubbing). Tego typu spotkania rozpoczynają się w dobrze wyposażonej kuchni gospodarzy i tam zwykle się kończą.
Hummus - potrawa kuchni arabskiej, której głównym składnikiem jest ugotowana i utarta ciecierzyca. Doskonała przekąska na zimno, na piknik jak znalazł!

I - Improwizacja. Nie wszystko zależy od ciebie. Czasem nawet najlepszy plan po prostu nie wypali z powodu złej pogody, awarii lub siły wyższej. Nie trać humoru i czasu na przejmowanie się tym, na co nie masz wpływu! Uśmiechnij się i korzystaj z wolnego dnia!

J - Jajko. Gotowane na twardo stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu piknikowych koszy i plecaków z prowiantem na wycieczkę. Pamiętaj, by nie przechowywać go zbyt długo. Świeżo ugotowane smakuje najlepiej.

K - Kanapka. Nie mogło być inaczej, kanapka to sprawdzony sposób na zaspokojenie głodu w podróży. Pamiętaj jednak, że warzywa, które do niej dodasz mogą puścić sok. Postaraj się w pieczywie umieścić tylko wędlinę (lub mięso) i ser, a warzywa spakuj osobno (najlepiej do plastikowego, zamykanego pudełka) i dodaj je do kanapki tuż przed jedzeniem.

L - Latawiec. Kiedy ostatni raz widziałaś kogoś puszczającego latawce? Może sama powinnaś spróbować? Patrz: A jak aktywność fizyczna.
Lemoniada. W ciepłe dni miło jest wypić kwaskowatą, zimną lemoniadę. Do jej przygotowania potrzeba 1 litra wody, 1-2 limonek lub cytryn, cukru lub miodu (wg uznania) i kilku listków mięty. Pamiętaj o dokładnym umyciu i sparzeniu wrzątkiem owoców cytrusowych. Warto je także ''pomasować'' - dzięki temu uzyskamy więcej soku. Plasterki limonek, cukier i miętę ugniatamy w dzbanku, w małej ilości wody. Dolewamy resztę wody i mieszamy. Do napoju można dodać kostki lodu, plasterki limonek i listki mięty.

M - Muffiny - małe, urocze babeczki, których przygotowanie nie zajmie Ci dużo czasu. Możesz je zrobić w wersji na słodko lub podać w wykwintnej formie, np. z serem pleśniowym, suszonymi pomidorami czy oliwkami.

N - Naleśniki, w których (niczym w sakiewkach) umieścisz smakowity farsz. Owiń je szczelnie w srebrną folię spożywczą, aby bezpiecznie zniosły transport.
Napoje. Niby oczywistość, ale nie zapomnij się w nie zaopatrzyć. Woda najlepiej ugasi pragnienie, ale jeśli masz ochotę na inny napój (niekoniecznie sok), przygotuj lemoniadę lub domową oranżadę (patrz L jak lemoniada i O jak oranżada).

O - Owoce. Umyj je wcześniej i pokrój w cząstki (wygodniej będzie je jeść). Kawałki jabłek nie stracą koloru, jeśli skropisz je sokiem z cytryny. Banany umieść w plastikowym pojemniku, gdyż źle transportowane mogą się zgnieść i/lub nabrać czarnych plam.
Oranżada. Do przygotowania której potrzebne będą 2 pomarańcze, cytryna, cukier oraz 1 litr wody. Rozpuszczamy cukier w małej ilości wody, dodajemy sok z owoców i pozostałą wodę. Prosty i pyszny sposób na ochłodę!

P - Pasta kanapkowa, doskonała do pieczywa. Z twarogu, bryndzy, ementalera, a może jajeczna? Która najlepiej ci smakuje? Jeśli chcesz zabrać ją w plener, powinnaś zatroszczyć się o torbę termiczną, aby smakołyk się nie zepsuł pod wpływem temperatury.
Pasta z ementalera: 100 g topionego sera i 100 g masła ucieramy na pulchną masę. Doprawiamy do smaku, najlepiej papryką.
Pasta z bryndzy ze śmietaną i papryką: 200 g bryndzy ucieramy ze śmietaną (125 ml), dodajemy szczyptę papryki i sól.

R- Raclette - (czyt. „raklet”) nazwa sera produkowanego w Szwajcarii, a jednocześnie sposób przyrządzania z niego potraw (na specjalnych patelniach podpieka się ulubione składniki pod serową pierzynką). To także nazwa urządzenia elektrycznego do przyrządzania raclette, które jest dobrą alternatywą dla grilla, zwłaszcza w pochmurne i zimne dni. Twoi gości mogą usiąść wokół niego (niczym przy serowym founde lub ognisku) i samodzielnie komponować mini dania. Ciepła atmosfera i dobra zabawa gwarantowane!

S - Swap party, czyli spotkania mające na celu wymianę (z ang. swap - zamiana) najczęściej ubrań, których już nie nosimy. A gdyby tak urządzić spotkanie tematyczne i wymienić się... przepisami kulinarnymi lub gotowymi smakołykami? Każdy uczestnik przynosi własnoręcznie przygotowane specjały, kosztuje dań innych i zabiera porcję do domu. W ten sposób można poznać ciekawe połączenia smaków, nowe receptury lub nieznane wcześniej składniki. Warto zadbać o taką ilość jedzenia, by starczyło go dla wszystkich uczestników spotkania. Dobrze jest także odpowiednio opisać danie (wymienić składniki) przed degustacją, dzięki temu alergicy będą czuli się komfortowo.

Ś - Środowisko naturalne. Dbając o podniebienie i dobre samopoczucie nie ignoruj przyrody. Jeśli planujesz zorganizowanie pikniku, pamiętaj o zabraniu z domu worka na śmieci i odpadki. Biwakuj w miejscach do tego przeznaczonych.

T - Tortille, czyli pszenne lub kukurydziane placki, w które zawiniesz warzywa i usmażone mięso doprawione aromatycznym, gęstym sosem. Owiń je szczelnie w papier i ruszaj przed siebie, nie martwiąc się o sycący posiłek. 

U - Urlop. Weź parę dni wolnego w pracy i skorzystaj z długiego weekendu!

V - Vol-au-vent (z francuskiego - lot z wiatrem). Danie kuchni francuskiej serwowane na ciepło. Nazwa odnosi się także do pustych babeczek z ciasta francuskiego, które przecina się w górnej części tworząc wieczka. Babeczki nadziewane są mięsem, rybą, warzywami lub pastami. „Kominki” przykrywa się wieczkiem i podaje na zimno.

W - Waga. Planując wypad za miasto weź pod uwagę ciężar naczyń i opakowań, w które spakujesz przekąski. To istotne zwłaszcza, gdy planujesz wyprawę rowerową lub pieszą wędrówkę. Dla własnej wygody zrezygnuj z szklanych, ciężkich naczyń na rzecz tych lekkich, nietłukących się.
Nie zapomnij o kocu i termicznej torbie, która będzie pełniła rolę małej lodówki.

Z - Znajomi i przyjaciele. Zaproś ich do siebie, zorganizujcie piknik lub wycieczkę do lasu. W końcu macie czas dla siebie!



Piknikowy koszyk, czyli produkty nagrodzone certyfikatem ''Doceń polskie'', które warto zabrać w plener (pełna lista wyrobów z godłem programu jest dostępna na stronie docenpolskie.pl):

Twarożek śmietankowy extra naturalny – Zakład Mleczarski STARCO – TOP PRODUKT programu ''Doceń polskie''.
Sok tłoczony jabłkowo-czereśniowy - KASINKA
Podwójne paluszki z makiem – Beer Fingers
Naturalna woda mineralna BYSTRA 1,5 l gazowana – PPHU SIMBA -  TOP PRODUKT programu ''Doceń polskie''
Herbatniki ''Szampanki'' o smaku kawowym – ZPC ''Piast”
Ciastka z orzechami – RSP Złotokłos
Sok jabłkowo-aroniowy - Gospodarstwo Sadownicze Barbara Kubis
Wafle Chrupaki – VITAGRO
Tłoczony sok z jabłek i marchewki – Maciejowy Sad – TOP PRODUKT
Słonecznik w karmelu – LARO – TOP PRODUKT
Woda niegazowana GALICYA  - GALICYA – TOP PRODUKT
Snacki jabłkowe Jabłko czerwone/ Jabłko zielone - Frutetto – TOP PRODUKT 


* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie”  jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.


* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70